O branży

Branża budowlana jest to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów w polskiej gospodarce. Takie czynniki jak jakość a także terminowość realizowanych zamówień jest ściśle powiązana z wykorzystywanymi do tego celu urządzeniami. Maszyny budowlane posiadają charakter wysokobudżetowy w związku z czym nie wszystkie firmy stać na ich zakup. Istnieje wiele możliwości, które mogą pomóc w dostępie do nich. Jedną z alternatyw jest leasing. Na rynku działa wiele firm leasingowych oferujących przeróżne warunki finansowania. Warto zatem bliżej przyjrzeć się ich propozycjom i wybrać tą dla nas najkorzystniejszą. Inną alternatywą może być także śledzenie projektów unijnych. Często zdarzają się programy dzięki, którym można otrzymać dofinansowanie do różnego rodzaju maszyn. Warunkiem jednak w tym przypadku jest posiadanie części kapitału własnego. Kolejną możliwością jest wynajem sprzętu budowlanego. W tej branży także znaleźć można cały wachlarz firm. Jedną z nich jest przedsiębiorstwo EUROMASZ. Głównym przedmiotem działalności firmy jest wynajem sprzętu, który obsługuje remonty dróg a także szeroko pojęta budowa. Bardzo ważny segment działania firmy stanowi wypożyczanie maszyn dwudrożnych, w szczególności takich jak koparki dwudrożne. EUROMASZ posiada także asortyment w skład, którego wchodzą: koparki kołowe, koparko-ładowarki, koparki dwudrożne, ładowarki teleskopowe, spycharki, zagęszczarki. Jeżeli chodzi o konkretne modele to wśród nich możemy wymienić: koparkę kołową O&K MH 4,5, koparkę kołową O&K MH 5, koparkę kołową O&K dwudrożną MH 5S, koparkę kołową dwudrożną Liebherr A900ZW, koparkę kołową dwudrożną Liebherr A900ZW, koparkę kołową dwudrożną Atlas 1604ZW, koparko-ładowarkę JCB 3cx, ładowarkę teleskopową JCB 540-170 17m, spycharkę Stalowa Wola HSW TD-10 M, zagęszczarki rewersyjne – 420kg. Koparki dwudrożne wykorzystywane są najczęściej przez firmy świadczące usługi w branży kolejowej. Co więcej firma posiada także wyposażenie dodatkowe, które składa się z: łyżki skarpowej uchylnej, łyżki chwytakowej, profilarki tłucznia, młota do kucia.

W roku 2012 można było zaobserwować w jaki sposób zachowuje się rynek na, którym oferowane są usługi budowlane w sytuacji gdy przestają go wspierać inwestycje pochodzące z budżetu państwa. Według najświeższych prognoz pierwsza połowa roku miała przynieść wyhamowanie inwestycji o charakterze publicznym, jednakże prace kończące cały proces przygotowań do Euro 2012 w Polsce angażowały nadal w znaczny sposób firmy z tej branży. Przedsiębiorstwa posiadające otwarte kontrakty od samego początku roku działały na szeroką skalę jednak nowych inwestycji zaobserwowano dużo mniej. Niewątpliwie Euro 2012 spowodowało znaczny wzrost na rynku budowlanym w Polsce. Skorzystały na tym nie tylko firmy proponujące usługi budowlane ale także te oferujące maszyny budowlane. Najwięcej korzyści także odnotowano w większych miastach gdzie w związku z Euro 2012 doszło do modernizacji infrastruktury. Postawiono tam nacisk w szczególności na remonty dróg a także rozpoczęto remont torów. Jeżeli natomiast chodzi o rynek na, którym oferowane są usługi kolejowe to posiada on charakter perspektywiczny. Infrastruktura kolejowa w Polsce nie jest w najlepszej kondycji i wymaga wielu modernizacji. Najważniejsze jednak dla branży usług budowlanych są długookresowe prognozy według, których sytuacja w tym sektorze ma być bardzo korzystna. Jest to spowodowane w głównej mierze wstępną wersją nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na okres 2014-2020. Według niej można przypuszczać, że przedsiębiorstwa świadczące usługi budowlane nie powinny narzekać na ilość pracy. Najważniejsze aktualnie jest, aby przeczekać ten niedługi okres spowolnienia. Trend jaki jest obecnie zauważalny na rynku polega na przebranżowieniu oraz restrukturyzacji przedsiębiorstw w związku z prognozowanymi zmianami, szczególnie w budownictwie inżynieryjnym. Według analiz i różnego rodzaju badań będzie to budownictwo zarówno o profilu kolejowym jak i energetycznym.
Maszyny budowlane są to przede wszystkim różnego rodzaju urządzenia, które wykorzystywane są do robót o charakterze budowlanym. Wśród maszyn stosowanych do prac ziemnych możemy wyróżnić: koparki, ładowarki jak również te służące do płaskiego odspajania gruntu. Ostatnie z wymienionych natomiast dzieli się na: spycharki, zgarniarki a także zrywarki oraz równiarki. Maszyny budowlane stanowią najważniejsze narzędzie firm oferujących usługi budowlane. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej wybranym urządzeniom. Koparko-ładowarki są to nowoczesne maszyny budowlane należące do grupy charakteryzującej się średnią mocą. Odznaczają się podwoziem kołowym i posiadają napęd hydrauliczny. Charakterystyczny dla koparko-ładowarki jest układ roboczy zarówno ładowarkowy jak i koparkowy. W związku z tym uznawane są za maszyny budowlane posiadające wyjątkowo wszechstronne zastosowanie. Kolejną przez niektórych uważaną za najważniejszą zaletą koparko-ładowarki są stosunkowo niewielkie koszty eksploatacji. Spycharki wykorzystywane są do odspajania ziemi od podłoża, co nazywane jest urobkiem, a następnie przemieszczania go po podłożu na niewielkie odległości. Jest zbudowana z dwóch głównych elementów czyli: osprzętu spycharkowego a także ciągnika. Dzieli się je przede wszystkim biorąc pod uwagę takie czynniki jak rodzaj stosowanego ciągnika, lemiesz jak również sposób sterowania lemieszem. Zagęszczarki są to urządzenia wykorzystywane do zagęszczania podłoża w wyniku procesu polegającego na wibrowaniu. W tym przypadku element roboczy stanowi płyta metalowa, która stymulowana jest układem wibracyjnym. Może on być napędzany zarówno silnikiem elektrycznym jak i spalinowym. Urządzenia te wykorzystywane są do drobnych prac budowlanych, układania kostki brukowej, przewodów, modernizacji dróg, zagęszczania podłoża, jak również przy czynnościach wykonywanych w trudno dostępnych miejscach.

Maszyny oraz różnego rodzaju urządzenia w branży świadczącej usługi budowlane stanowią ogromne inwestycje dla przedsiębiorstw w niej działających. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż są one konieczne w celu zarówno nowoczesnego jak i sprawnego przeprowadzania prac. W czasach gdy konkurencja jest tak wielka niezbędny jest dostęp do nowoczesnego sprzętu a także innowacyjnych technologii w branży. Istnieje jednak wiele możliwości jeżeli chodzi o pozyskanie tańszego dostępu do urządzeń budowlanych. Nie trzeba od razu posiadać całą sumę na kupno tego rodzaju sprzętu. Nawet ceny urządzeń używanych często okazują się przekraczać możliwości przeciętnego przedsiębiorstwa. Warto wiedzieć o tym, że maszyny budowane można wypożyczyć. Na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się tego typu usługami. Przedsiębiorstwa te zajmują się wypożyczaniem różnego rodzaju maszyn budowlanych, jak na przykład maszyny kolejowe. Jako przykład można podać ofertę przedsiębiorstwa EUROMASZ. Firma proponuje następujące maszyny kolejowe: koparka kołowa O&K MH 4,5, koparka kołowa O&K MH 5, koparka kołowa O&K dwudrożna MH 5S, koparka kołowa dwudrożna Liebherr A900ZW, koparka kołowa dwudrożna Liebherr A900ZW, koparka kołowa dwudrożna Atlas 1604ZW, koparko-ładowarka JCB 3cx, ładowarka teleskopowa JCB 540-170 17m, spycharka Stalowa Wola HSW TD-10 M, zagęszczarki rewersyjne – 420kg. W ofercie przedsiębiorstwa przeważają koparki, jednakże warto bliżej przyjrzeć się wyposażeniu dodatkowemu proponowanemu przez firmę. W tym zakresie oferowane są: łyżka skarpowa uchylna, łyżka chwytakowa, profilarka tłucznia, młot do kucia. Na rynku występują także inne maszyny kolejowe jednakże te proponowane przez EUROMASZ spełniają wszystkie normy. Dzięki tego typu maszynom budowa jest dużo bardziej sprawna a firmie zapewnia znacznie większą konkurencyjność na rynku. Każdego roku pojawiają się nowe przedsiębiorstwa z branży budowlanej w związku z czym firmy działające już w tym sektorze na bieżąco muszą dbać o to by wyróżniać się na rynku. Nie zawsze atrakcyjniejsza na rynku jest firma, która proponuje najtańsze usługi, ale często to właśnie ta, posiadająca największe oraz najlepszej jakości wyposażenie.

Na polskim rynku możemy znaleźć wiele firm proponujących różnego rodzaju usługi kolejowe. Przedsiębiorstwa działające w tej branży posiadają bogate oferty w skład, których wchodzą między innymi takie propozycje jak budowa, modernizacja a także bieżące utrzymanie czy też konserwacja zarówno stacji linii jak i bocznic kolejowych. Ponadto oferowane są takie usługi kolejowe jak tworzenie od podstaw jak również remonty torów oraz rozjazdów tramwajowych. Dodatkowo można także skorzystać z usług, których przedmiotem jest szeroko rozumiana budowa ulic, dróg a nawet placów. W ofertach firm świadczących usługi kolejowe znaleźć możemy także tworzenie od podstaw kanalizacji zarówno sanitarnych jak i deszczowych. Do realizacji tego typu usług niezbędne są odpowiednie maszyny budowlane. Na rynku oferowane są specjalnie do tego celu przeznaczone maszyny kolejowe. Warto szczególną uwagę zwrócić na koparki kolejowe, a przede wszystkim na koparki dwunożne. Jeżeli chodzi natomiast o konkretne modele to: koparki kołowe O&K MH 4,5, koparki kołowe O&K MH 5, koparki kołowe O&K dwudrożna MH 5S, koparki kołowe dwudrożne Liebherr A900ZW, koparki kołowe dwudrożne Liebherr A900ZW, koparki kołowe dwudrożne Atlas 1604ZW, koparko-ładowarki JCB 3cx. W realizacji tego typu usług przydatne są także inne maszyny budowlane. Bardzo przydatne są także: ładowarki teleskopowe, spycharki i zagęszczarki. Szczególnie polecane są: ładowarka teleskopowa JCB 540-170 17m, spycharka Stalowa Wola HSW TD-10 M, zagęszczarki rewersyjne – 420kg. Nie można także zapominać o wyposażeniu dodatkowym, które znacznie usprawnia pracę. W tym przypadku polecane są następujące urządzenia: łyżka skarpowa uchylna, łyżka chwytakowa, profilarka tłucznia, młot do kucia. Wyżej wymienione maszyny to tylko niewielka grupa ze wszystkich dostępnych na rynku. Głównym czynnikiem decydującym o wyposażeniu w przedsiębiorstwach jest posiadany kapitał. Nie każdą firmę zatem stać na to by wejść w posiadanie ich wszystkich.
Na rynku mamy obecnie dostępnych wiele rodzajów koparek o różnych możliwościach i innym zakresie zastosowania. W niniejszym artykule przedstawionych i omówionych zostanie kilka z nich. Zacznijmy więc od koparek jednonaczyniowych. Są to maszyny budowlane posiadające jedno naczynie urabiające, które działa w cyklu przerywanym. Koparki te zaliczane są do grupy zarówno najpowszechniej znanych jak i najczęściej używanych. Posiadają szerokie zastosowanie przy pracach o charakterze ziemnym, budowlanym a także transportowym. Warto także zaznaczyć, że posiadają także inne zastosowanie niż tylko kopanie gdyż wykorzystywane są również do różnego rodzaju prac pomocniczych. Jako rodzaj koparki jednonaczyniowej możemy podać koparkę zagarniakową. W przypadku tej maszyny urządzenie urabiające stanowi zagarniak. Zawiesza się go na dwóch linach, jednej podnoszącej a drugiej ciągnącej. Jeżeli chodzi o jej zalety to jest nią na pewno wysoka wydajność jak również zasięg urabiania a ponadto możliwość wykorzystania pod wodą. Do wad zalicza się duże zużycie energii a także niską wydajność w przypadku współpracy maszyny ze środkami transportu. Jeżeli chodzi natomiast o koparki wielonaczyniowe to ich zastosowanie jest największe w górnictwie. Biorąc pod uwagę ich kilkudziesięcioletni rozwój w tej branży to miał on przede wszystkim miejsce w dwóch kierunkach. Pierwszy z nich to koparki o tradycyjnej budowie drugi natomiast to te zarówno mniejsze jak i lżejsze czyli kompaktowe. Niewątpliwą przewagą tych drugich są mniejsze nakłady inwestycyjne. Każda koparka wielonaczyniowa, w tym także kompaktowa, przystosowywane są w specjalny sposób do konkretnych uwarunkowań geologiczno-górniczych występujących w określonej kopalni. Koparko-ładowarki są natomiast uważane za jedne z najbardziej wszechstronnych maszyn, niektórzy uważają nawet, że nie ma prac, których nie można nimi wykonać.